Türkiye Cumhuriyeti

Karaçi Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Yurtdışında Oy Kullanma / Yurtdışı Seçmen Kütüğüne Kaydolma , 08.11.2013

Yurt dışında yasayan vatandaşlarımızın, ülkemizde yapılacak seçim ve halk oylamalarında, bulundukları ülkelerde açılacak sandıklarda oy kullanabilmelerine ilişkin hazırlıklar sürmektedir. Bu çerçevede düzenlenecek ilk seçimlere kadar farklı hususların her ay yapılacak duyurularla dikkatinize getirilmesine devam edilecektir.

Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın seçim döneminde oy kullanabilmeleri için yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı olmaları gerekmektedir. Yurt dışı seçmen kütüğünde yer almanın tek yolu, yurt içinde nüfus müdürlüklerine, yurt dışında ise konsolosluklarımıza başvurarak adres beyanında bulunmaktır.

Yurt dışında yaşayan ve seçmen niteliğine sahip olan vatandaşlarımız, evvelce adres beyanında bulunmuşlarsa, yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı olup olmadıklarını, Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı’nın internet sitesinden (https://www.ysk.gov.tr/ysk/index.html) kontrol edebilirler.

Yurt dışında yasayan ve seçmen niteliğini taşımakla birlikte, yurt dışı seçmen kütüğünde kayıtlı olmadığını tespit eden vatandaşlarımızın, aşağıdaki yöntemlerden biriyle adres beyanında bulunmaları gerekmektedir.

  1. T.C. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinden (http://www.nvi.gov.tr/Hakkimizda/Projeler,Aks.html?pageindex=11) indirebilecekleri “Yurtdışında Yaşayan Vatandaşlarımız İçin Adres Beyan Formu-B (on ve arka sayfa)”yı eksiksiz doldurduktan sonra, nüfus cüzdanlarının önlü/arkalı fotokopisiyle birlikte Başkonsolosluğumuza şahsen müracaat etmek suretiyle ya da;
  2. T.C. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinden (http://www.nvi.gov.tr/Hakkimizda/Projeler,Aks.html?pageindex=11) indirebilecekleri “Yurtdışında Yaşayan Vatandaşlarımız İçin Adres Beyan Formu-B (ön ve arka sayfa)”yı eksiksiz doldurduktan sonra, nüfus cüzdanlarının önlü/arkalı fotokopisiyle birlikte posta yoluyla İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne ya da nüfus kayıtlarının bulunduğu nüfus müdürlüğüne göndermek suretiyle adres beyanında bulunulabilir.